wtorek, 10 maja 2016

10.05.2016 - 35 lat Computer World

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień. Dokładnie 35 lat temu Kraftwerk wydali Computer World / Computerwelt. Jeden z ich najważniejszych albumów i zarazem ostatni dobry nagrany w składzie Ralf - Florian - Wolfgang - Karl. Raz kiedyś już o tym albumie (zbiorowo) pisałem ale nigdy nie doczekał się osobnego tekstu. Tak więc dzisiaj nadrobię tą zaległość. 

Okładka albumu w wersji międzynarodowej.Computer World ukazał się 10 maja 1981 roku. Płycie tej towarzyszyła największa trasa koncertowa zespołu (do tej pory). Do końca roku zespół, jeśli wierzyć różnym danym zebranym przez fanów, odwiedził nie tylko mnóstwo miast w Europie Zachodniej (nie tylko niemieckich) ale także Japonię, Polskę (gdzie jeden z utworów z tej płyty, Pocket Calculator, Ralf zaśpiewał po polsku ! ), Węgry i takie egzotyczne miejsca jak Indie i Hong Kong czy Australia (dowód: http://www.twingokraftwerk.com/concerts/index.html , Skan z prasy po angielsku o koncercie w Bombaju w Indiach).

Kraftwerk w Nowym Jorku (USA), 1981 - notabene: podobnie scena wyglądała podczas The Mix Tour w 1991 roku !
Kraftwerk w Sydney (Australia) w 1981 roku - oczywiście podczas Pocket Calculator
Pocket Calculator w 1981 raz jeszcze
Kraftwerk w Japonii w 1981 roku
Kraftwerk podczas The Robots, gdzieś w USA w 1981 roku - zamiast robotów obok muzyków stały ich sobowtóry (prawdziwe roboty się pojawiły dopiero w 1990-1991 roku)

Kraftwerk w 1981 roku - Autobahn
Kraftwerk w 1981 - Pocket Calculator w kolorze
Kraftwerk w 1981 - Neon Lights


Kraftwerk w Nowym Jorku (USA) w 1981 - Numbers

Niestety, wideo z 1981 nie ma za wiele - łącznie pewnie ok. 10 minut. Za to jest sporo bootlegów z koncertów - w tym jeden z Polski. ;)

Computer World to album wręcz futurystyczny. Tym razem Panowie Robotowie snują przed słuchaczami wizję Windowsa 95  (żart) wspaniałości komputerów, że to przyszłość rozrywki (It's More Fun To Compute) i w ogóle rewolucja (Computer World). Wówczas, jak ten album wychodził, na rynku nie było nawet ZX Spectrum (ten wyszedł w 1982). Tak więc Kraftwerk ze swoim Home Computer pomylili się - bagatela - tylko o 1 rok. ;)

W pewnym momencie sam Kraftwerk zasiadł do komputerów - od 2002 roku ich występy były już "z laptopa". Obecnie zespół się jeszcze bardziej zminiaturyzował i korzystają z tabletów i innych ustrojstw. :)

Kraftwerk podczas The Man Machine, 2004. Widać laptopy.

Kraftwerk podczas Metropolis, Amsterdam (Holandia), 2015 - brak laptopów ale mają tablety. Wizualizacje są w 3D, dlatego obraz za muzykami jest niewyraźny.


Cały album Computer World jest dostępny na Youtube:1. Computer World

Wchodzimy w świat komputerów. Intensywny, technopodobny bit a potem bas i delikatny, miękki, pastelowy wręcz motyw klawiszowy. Zespół w tekście m.in wylicza, co w dzisiejszym świecie jest ważne np. pieniądze, ludzie, biznes czy rozrywka. ;) Cały czas panuje taneczny klimat a muzyka ma ciepłe brzmienie (jak na Kraftwerk). Bit może nawet hiphopowy, choć Ralf nie rapuje. Raczej mówi niż śpiewa. W niemieckiej wersji pojawia się wizja iż komputer dotrze do każdego domu i firmy. Ba, nawet przyszłość stoi na komputerach (i grach) - 
"Automat und Telespiel
leiten heut' die Zukunft ein.
Computer für den Kleinbetrieb,
Computer für das Eigenheim."

--

Automaty i gry wideo
To dziś rządzi przyszłością
Komputer dla małych firm
Komputer dla rodzin

Słowem - wizja skomputeryzowanego świata wg Kraftwerk stała się ciałem. Czego dowodem jest ta recka - napisana na kompie i wrzucona do Internetu a nie na kartce papieru i do szafy (choć kilka recenzji faktycznie narodziło się na papierze - np, te pisane na zajęciach na studiach). :D 

2. Pocket Calculator

Wesoły rytm i melodia. Bardzo zachęca do tańca (i bawienia się kalkulatorem :D ). Krótki ale zabawny tekst o byciu kalkulatorowym muzykiem. Utwór okraszają stosowne, dość śmieszne efekty dźwiękowe (np. te, po słowach "By pressing down a special key, it plays a little melody" - "Mały klawisz naciskamy i melodię wygrywamy" -> tłumaczenie oficjalne, śpiewane na koncertach). Utwór nie ma aż tak dużo basu ale i tak powoduje uśmiech na twarzy. Jeden z singli z tej płyty. Wyszedł oficjalnie także po niemiecku i ... japońsku (na singlu - Dentaku). Zabawna piosenka o "umilaczu" matematyki. ;)

3. Numbers

Melodia jest budowana stopniowo i powoli. Towarzyszy jej odliczanie od 1 do 8 (po niemiecku). Wciągająca melodia i rytm. Utwór nie ma tekstu poza odliczaniem (nie tylko po niemiecku, np. 1 - 4 są także po hiszpańsku a także 1-3 po japońsku). Na koncertach obowiązkowo przed Computer World (zawsze z przejściem w ten drugi utwór).

4. Computer World 2

Instrumentalna kompozycja będąca miksem Numbers i Computer World. Bardzo łagodna melodia inspirowana tym ostatnim kawałkiem z bitem wzorowanym na poprzednim utworze z tej płyty. Pojawia się także odliczanie. Na końcu - natłok liczb (efekt ten pojawia się na koncertach i zespół po nim przechodzi do Computer World).

5. Computer Love

Jeszcze raz łagodna melodia w połączeniu z przyjemnym rytmem. Tym razem o samotności i... randce. Może z którymś ze Słoneczek ;) ? <3 Niby miłość komputerowa ale pojawia się ekran telewizora. Może to miłość przez telegazetę? :D Tą miłą dla ucha piosenkę napędza delikatny "mowośpiew" Ralfa. Nie czuć, że w zespole jest dwóch perkusistów, choć nie jest to wykluczone iż obaj pracowali w tym utworze. Zresztą Wolfgang chyba niewiele robił na tej płycie - nigdzie nie jest wymieniony poza tym, że jest członkiem zespołu. Po piosence następuje dłuższa, bardziej intensywna i rytmiczniejsza instrumentalna część. Kraftwerkowy wymiar miłości.

6. Home Computer

Włączamy prymitywny komputer i dajemy się ponieść magii informatyki. Niesie nas hiphopowy bit i tajemnicza, ciekawa melodia. Razem z Ralfem mówimy: "I program my home computer / Beam myself into the future" ("Programuję swój domowy komputer / Mój własny promień do przyszłości"). Utwór ten to głównie kompozycja instrumentalna, pełna ciekawych efektów i skocznego, nośnego bitu. Wygenerowano bez użycia komputera. Szalona nuta.

7. It's More Fun To Compute

Home Computer zanika a my wyrzucamy się w przyszłość z nowym hitem od Kraftwerk. Znowu muzyka przyszłości. Tym razem jeszcze mniej tekstu (tylko tytuł piosenki powtarzany kilkanaście razy). W zasadzie wszystko, co napisałem o poprzednim utworze można przenieść na tą kompozycję. Utwór się ciekawie rozwija. Miło posłuchać tak mocno basowego a jednocześnie wciąż intrygująco delikatnego i łagodnego Kraftwerk. Druga część tego utworu ma "czarne rytmy". Wow.

Wraz z końcem "It's More Fun To Compute" nastaje koniec płyty. 35 minut dobrej muzyki. Krytycy mogą zarzucać albumowi "Computer World" pewne zbyt jednorodne, zbyt monotematyczne brzmienie. Z drugiej strony, to brzmienie przyczyniło się do rozwoju rapu. Mnie się bardzo podoba. Na dobrych słuchawkach można poczuć pozytywną energię płynącą z kraftwerkowej Elektrowni.

"Computer World" (1981), razem z "The Man Machine" (1978), to jedne z najpopularniejszych płyt zespołu. Obie wniosły sporo do image'u Kraftwerk. "The Man Machine" - Roboty. "Computer World" - ucieleśnienie zainteresowania nowoczesną technologią i przyszłością.

To po prostu jedna z najważniejszych płyt zespołu. Choć w zasadzie wszystkie są ważne. Taki dziwny przypadek, że oni jak coś wydadzą to po wielu latach ale zawsze im się udaje odwalić kawał niesamowitej, porządnej muzycznej roboty.

Mam nadzieję, że Antenki (Wy, Czytelnicy) złapaliście moje pozytywne, Kraftwerkowe wibracje i  odebraliście moje (Transmitera) informacje. :D

(to z tekstu "Antenna" z Radio-Activity z 1975: 

I'm the Antenna
Catching vibration
You're the transmitter
Give information!

----

Jestem anteną,
Łapiącą wibracje,
Jesteś nadajnikiem,
Daj informacje! )

1 komentarz: