niedziela, 15 maja 2016

15.05.2016 - Der Robot obejmuje Słoneczka ;)

Z nudów postanowiłem napisać kolejną recenzję. Tym razem wybór padł na Kraftwerkowego singla Die Roboter (1991). Posiadam w swoich licznych zbiorach (obecnie 235 pozycji) m.in niemieckie wydanie CD tegoż singla. Recenzja, zgodnie z tytułem, dedykowana jest wszystkim kochanym Słoneczkom. ;)

Okładka singla. Robo-Florian gotowy do objęcia chętnego Słoneczka ;)

Singiel ten, tak jak i drugi z 1991 - Radioactivity, promował najnowszą płytę zespołu - The Mix. Koncerty z 1991 odnosiły się także do singla - zespół na scenę wypuszczał roboty i grał zarówno wersję oryginalną (choć skróconą) i jeden z singlowych remiksów.

Okładka albumu The Mix - tym razem Robo-Ralf tańczy z którymś ze Słoneczek ;)

Sam album The Mix to kompilacja nowych nagrań-remixów od Kraftwerk. Elementy tego brzmienia można znaleźć nawet we współczesnych aranżacjach tych kompozycji. Przy okazji, możecie się tutaj zapoznać z moją recenzją tegoż albumu.

Singiel Die Roboter na CD zawiera trzy utwory - skróconą, singlową wersję Die Roboter (pełna jest na The Mix) i dwa oficjalne remiksy. Niecałe 17 minut muzyki. Niewiele można się po singlach spodziewać - zazwyczaj zawierają promowany, tytułowy utwór + jakieś remiksy lub inne, dodatkowe utwory (często niepublikowane na płycie z której pochodzi singiel). No i nie mają długiego czasu grania.

Całość jest na Youtube:1. Die Roboter (Single Edit)

Zaczyna się od sygnału i słów" Ja tvoi sluga, ja twoi rabotnik" (rosyjski). Następnie wchodzi fajny bit i basy a dopiero po nim melodia. Można się pobujać. Czuć tą Mixową stylistykę. Niezły ładunek energetyczny - w końcu te Roboty działają na baterię ("Wir laden unser Baterie" - ładujemy nasze baterie). Chyba Kraftwerk w 1991 grali właśnie singlową wersję. Krótka, skondensowana wersja nowego aranżu - a raczej Mixu. Prawilny nowy oryginał. ;)

2. Robotnik (Kling Klang Mix)

Długi remix - 8 minut. Ciekawy początek, bazujący na jednym z motywów z Die Roboter oraz z nowymi efektami. Bit także jest inny, łagodniejszy. Czuć iż jest to Die Roboter ale o jeszcze bardziej rozrywkowym brzmieniu. Muzycy sobie pozwolili na nieco więcej (to jest oficjalny remix od Kraftwerk). Oczywiście nie mogło zabraknąć rosyjskiego cytatu. Robotnik zawiera angielski tekst. Klimat remiksu jest podobny co wersji Mixowej - bardziej taneczna i rytmiczna aranżacja. Tu jeszcze lepiej to czuć. Bass i bit są paliwem dla Robotów. Aż chciałoby się tańczyć jak te robociki na wizualizacjach z koncertów. ;) Głównym motorem tego miksu jest bit i bas, klawisze są raczej na drugim planie.


Teledysk z MTV dla niemieckiej wersji singlowej Die Roboter. Ta animacja była wykorzystywana w 1991 na koncertach.

3. Robotronik (Kling Klang Mix)

Drugi, oficjalny remix od zespołu (który podpisał się jako Kling Klang - tak się nazywa ich własne studio gdzie nagrywają - miejsce-legenda, mało kto tam był i nikt nie może powiedzieć czegokolwiek). Tym razem krótszy - 5 minut.

Zabawny początek. Brzmi jak jakaś dyskoteka tranzystorków. Po chwili wchodzi miły dla ucha, rozrywkowy bas. Utwór się rozkręca i znowu się pojawia angielski tekst. Liczyłem, że remiksy także będą po niemiecku. W tym remiksie jest chyba więcej basu niż w pozostałych dwóch odsłonach. Czuć, że punktem odniesienia dla tej wersji była wersja Mixowa. Efekty z początku wracają gdzieś w środku przy bicie. Jakbym robił jakiś melanż to chyba bym to zapuścił. Albo od razu jakieś fanowskie DVD bądź bootleg z 1991 - jeszcze więcej dobrych, dyskotekowych brzmień. Pod koniec bas jest bardzo głęboki i dość mocny. Pewnie puszczony z głośnika łamałby żebra (i niszczył ślimaki w uszach :( ). Kolejna fajna, rozrywkowa interpretacja.

Choć sam singiel stanowi raczej ciekawostkę dla fanów, jest ciekawym uzupełnieniem kolekcji. Dwa dodatkowe, nigdzie indziej (oficjalnie przynajmniej) niedostępne remiksy są interesujące i warte przesłuchania, choć bazują na angielskiej wersji utworu. Fani The Mix powinno się spodobać - reszcie może mniej. 

Czy Roboty mogą, tak jak Manekiny, wyjść na miasto i tańczyć? Oczywiście ! Czego dowodem jest ten singielek. :) Niestety, Manekiny to nie to samo co Roboty. ;) Choć tekst Showroom Dummies (Schaufensterpuppen, Les Mannequins) można odnieść także do tych Robotów.

1 2 3 4
We are standing here
Exposing ourselves
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We're being watched
and we feel our pulse
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We look around
and change our pose
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We start to move
And we break the glass
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We step out
And take a walk through the city
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We go into a club
And there we start to dance
We are showroom dummies
We are showroom dummies
We are showroom dummies 

---

1 2 3 4 [po niemiecku],
Stoimy tu,
Prezentujemy się,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy obserwowani,
I czujemy swój puls,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Rozglądamy się,
I zmieniamy nasze pozy,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Zaczynamy się ruszać,
I tłuczemy szkło,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Wychodzimy,
I spacerujemy przez miasto,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Idziemy do klubu,
A tam zaczynamy tańczyć,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami,
Jesteśmy manekinami. 

3 komentarze:

 1. Widzę, wena sprzyja :* Dużo treści, konkrety a nie jakieś lanie wody. Jestem na tak :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że ktoś recenzuje single, zwłaszcza te wydane na cd. Dzięki temu można się dowiedzieć o remixach. Wcześniej jakoś je ominęłam, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Akurat z Kraftwerk mam mało singli (bo i niewiele ich wydali na CD) ale Tangerine Dream to moja dawna pasja i tego jest znacznie więcej... :) Zapraszam do dalszej lektury ;)

   Usuń